IBM (International Bussness Machines Corporation) ir spēris milzu soli nākotnē, izgudrojot tā saucamo fāžu maiņu atmiņu jeb PCM (phase-change memory). Fāžu maiņu atmiņa ir alternatīva mūsdienās plaši pielietotajai, lēnajai zibatmiņai un dārgajai operatīvajai atmiņai. Šobrīd tie ir galvenie un populārākie datu nesēji tehnoloģiju pasaulē, tomēr pavisam drīz, pateicoties šādām un līdzīgām inovācijām, tas varētu mainīties.

IBM pētnieki ir atraduši veidu, kā vienā atmiņas šūnā saglabāt trīs reizes vairāk informācijas. Šīs efektivitātes noslēpums ir temperatūras izmaiņas, kas rodas informācijas saglabāšanas laikā. Piemēram, Blu-ray diskam tiek pievadīts liels strāvas stiprums, kas šo disku uzsilda – uzsilšanas procesā mainās iekšējā materiāla forma, ļaujot informācijai pārvietoties daudz veiklāk. IBM komandai ir izdevies atrast veidu, kā ne tikai izsekot noklīdušos datus, bet arī fiksēt datu pārvietošanās veidus, sniedzot iespējas saglabāt jau trīs, nevis vienu bitu šūnā.

Fāžu maiņas atmiņa ir straujš un ietekmīgs pavērsiens tehnoloģiju attīstībā, jo šī atmiņa ir nesalīdzināmi ātrāka par zibatmiņu, tajā pašā laikā neradot lielākas izmaksas kā operatīvā atmiņa. Šis sasniegums – iespēja saglabāt trīs bitus šūnā – ir viens no būtiskākajiem pavērsieniem tālākajā industrijas attīstībā. Šis sasniegums ietekmēs ne vien industriju kopumā, bet arī ikdienas datoru un sistēmu lietošanu, jo spēs nodrošināt informācijas apmaiņu, kas būs 70 reizes ātrāka par līdzšinējo. Par salīdzinošu piemēru mēs varētu minēt cilvēku, kas viena vārda vietā spēs lasīt 70 vārdus sekundē. Fāžu maiņas atmiņa nodrošina iespēju saglabāt lielāku datu apjomu, kā arī ātrāku tā nodošanu cilvēkam.

Viens no šī IBM sasnieguma ieguvējiem viennozīmīgi būs mobilo ierīču nozare, kas tagad spēs nodrošināt nepieredzētu kešatmiņas ātrumu. Mobilā telefona operētājsistēma, kas glabājas fāžu maiņas atmiņā, var uzsākt darbību jau pāris sekunžu laikā. Fāžu maiņas atmiņai ir visas iespējas kļūt par universālu informācijas glabāšanas ierīci, kas aizstāj tādas līdz šim lietotās ierīces kā RAM, zibatmiņa, kā arī SSD atmiņa.

Pētījums tiek vēl tikai attīstīts komerciālajā darbības laukā, tādēļ tas arī konkurē ar citām daudzsološām tehnoloģijām, bet, neskatoties uz to, IBM pētnieki ir pārliecināti, ka fāžu maiņas atmiņai ir nesalīdzināma nozīme. Tāpat IBM pētnieki to redz kā piemērotāko atmiņas nesēju dažādām mākslīgā intelekta programmām.